Fülöp-szigetek
- petronella
- May 2, 2018
- 5 min read
Updated: May 8, 2018
Idén a karácsonyt és az új évet ismét Ázsiában töltöttük. Ezúttal Kínát, a Fülöp-szigeteket és ismét Malajziát vettük célba. Ennek az utazásnak az első részét olvashatjátok. A Fülöp-szigetekről osztok most meg egy rövid beszámolót.

A karácsony környéke és az új év az az időszak egyedül az évben, amikor hosszabb utazást tudunk szervezni a megmaradt és a kötelezően kivehető szabikból. Így idén (tavaly) sem gondolkodtunk túl sokat, hogy utazzunk e vagy sem. A kérdés csak a végleges desztináció és a pontos időpont maradt.
December 23-án indultunk útnak Ázsiába. Az első állomás Kína volt (erről majd külön írni fogok, de elég kalandosra sikeredett az utazás első fele), majd következett a Fülöp-szigetek.
Amíg Kínában voltunk, a Fülöp-szigeteken épp tájfun söpört végig, és egy vulkán is épp kitörőben volt. Ez azért volt még izgalmasabb, mivel Kínában sem a Google, sem a Facebook nem működött, így információt nem nagyon tudtunk szerezni közelgő továbbutazásunk aktuális (veszély)helyzetéről.

PALAWAN
A Fülöp-szigetek több, mint 7000 ezer szigetecskéből áll, mi ebből kiszemeltünk 5 - 10et. Sajnos nem mindenhová sikerült eljutnunk, köszönhetően a helyi Cebu Airlines-nak.
Shanghaiból először Palawanra repültünk, Manilán keresztül. Majd El Nidoba terveztünk megérkezni, hm... de ide nem sikerült eljutnunk, mivel a Cebu Airlinesnak hála több, mint 24 órás késében voltunk, így az egész utazásunkat át kellett szervezni. Végül 5 napot Palawanon töltöttünk el, mivel El Nidoba maga az kb. 6 óra lett volna, és nem biztos, hogy visszaértünk volna elkapni a következő flight-ot.
A tájfun miatt kevés turista ólálkodott a szigeten, illetve a tengerpart is megsínylette ezt a ronda időjárást, így szinte esélytelen volt a helyi fürdőzés. Bár mi igazán örültünk a napnak és a 30 foknak, így tökéletesen elvoltunk a szálloda medencéjében öhm... 1-2 napig, mivel utána folyamatosan esett (szakadt, zuhogott) az eső.

Mivel El Nidoba nem jutottunk fel, ezért új szállást kellett foglalnunk Palawanon. Ez a sziget kevésbé fejlett, mint Boracay, így a szállodák felhozatala és minősége is hagy némi kivetni valót maga után. A legtöbb szállás inkább 'homestay', mint szálloda, bár egy-két 3-4 csillagos szállodába bele lehetett botlani. De ne legyenek nagy elvárásaink.
Valahogy az egész szigetvilág, a helyiek kedvessége és a lokális programok feledtették velünk a rossz időt, ígyis jöttünk-mentünk a szigeten.
Robogót béreltünk, és szakadó esőbe sikerült átjutnunk a sziget másik oldalára, ahol a helyiek "chillelnek" - értsd, egy olyan helyre akadtunk, amit semmilyen útileírásban nem találtunk, véletlenül csöppentünk ide, és tele volt filippinókkal, mint egy nagy, családi fesztivál.
Visszafelé egy "butterfly parkba" tévedtünk, több km-eres bevezető úton. Én személy szerint úgy éreztem magam, mintha a Jurassic Park egyik jelenetében lettem volna, ahol épp várjuk, mikor bukkan elő egy-egy dinoszaurusz az erdőből.
Az esős időben tökéletes elfoglaltságnak bizonyult a krokodilfarm, ezek a kis kroki babyk elég kis agresszívak, nem véletlen, hogy ki van írva a ketrecükre, hogy ne emeljük föléjük a kezünket.

Az "island hopping" sajnos kimaradt, ezt skippelnünk kellett az időjárás miatt, pedig tuti mókás lett volna. Szóval ha Ti arra járnátok, mindenképp próbáljátok ki, és El Nidoba is menjetek el. Ez nálunk még a bucket listen maradt.
BOHOL
Palawanról helyi járattal repültünk Cebura, majd onnan áthajóztunk Boholra, azon belül is Panglaora. Panglao volt az egyik legcsodálatosabb hely, ahol jártunk. Itt tényleg az a fehérhomokos-átlátszókékszínű tengeres partszakasz(ok) van, amiről álmodoztunk.
Sajnos Ádám itt már 38-40 fokos lázzal küzdött, így kicsit korlátozva voltunk. Itt is terveztük egy island hoppingot, ami valamiért megint nem akart összejönni nekünk. Viszont egy szárazföldi túrára be tudtunk csatlakozni, ami alatt pedig én gyengélkedtem.
Megnéztük a híres csokoládé hegyeket, meglátogattuk a makikat, függőhídon lógtunk és kirándultunk egyet - igazából ilyen szempontból mindegy milyen az idő, mert minden időjárásra meg lehet találni a tökéletes programot. Valahogy az egész hely szépsége és atmoszférája annyira lenyűgőző, hogy teljesen a hatása alatt voltunk - még a szakadó esőben is.
A Fülöp-szigetekről
“elképesztő, hogy az összes kis szigeten MINDENKI folyékonyan beszél angolul, és mennyire fejlett a turizmus, bár szerencsére még nincs annyi turista, mint Thaiföldön vagy Balin.”
Sokan kiakadtak, hogy ilyen időjárási viszontagságok között (tájfun, vulkánkitörés) miért a veszélyes Fülöp-szigetekre megyünk... hm... annyi rémtörténetet hallottunk és olvastunk utazás előtt, hogy Kínában volt olyan pillanat, hogy egymásra néztünk, és elhatároztuk, hogy ha tényleg ismét jön a tájfun, akkor a repülőjegyeket bukva mégis inkább Indonéziába vagy Thaiföldön kötünk ki. Jól tettük, hogy nem így tettünk.
Soha nem találkoztunk még ennyi kedves emberrel, mint a filippinók. És ami teljesen lenyűgözött minket, hogy mindenki folyékonyan beszél angolul!!! Ez nagy segítség volt az utunk során, és valahogy biztonságban is éreztük magunkat ettől.
Semmi rossz élményünk nem volt, nem akartak kirabolni, átverni, elrabolni minket! :) És még maláriát sem kaptunk!!!! :))))

BORACAY
Ha csak rajtam múlott volna, és az egész utazást én szerveztem volna, én valószínűleg azt a 3 hetet Boracayra foglaltam volna. Nagyon vártam ezt a szigetet, rengeteget olvastunk róla, és hogy itt található a világ legszebb tengerpartja. Viszont úgy alakult, hogy sajnos itt csak 4 napot töltöttünk el, azt is lázasan.
Nem bánom, hogy más szigeteken is voltunk, rengeteg élménnyel gazdagodtunk, és iszonyatosan klassz és erős csapatépítő volt számunkra.
Boracay tényleg csodaszép hely, viszont a már előzőleg említett szigetek a maguk nyugodtságával nagyban verik Boracayt. Itt borzasztóan nagy a forgalom, 1-2 km-t fél óra alatt teszel meg, mert képtelenség haladni a járművek között. Tele van turistákkal, az árak is ehhez igazodtak, bár még így is messze olcsóbb, mint Európa bármely országa.
Boracay csodaszépségébe belerondított a turizmus, az, hogy minden egyes négyzetméteren szálloda, vagy éppen építkezések. Nagyon bosszantó volt számomra, hogy megérkeztünk a szigetre, és onnantól kezdve nem láttam tengert és a természetet, mert a tengerpart tényleg végig be van építve.
A szállodánk a sziget másik felében helyezkedett el a hajóállomáshoz képest, így kb. 40 perc alatt tettük meg azt a kemény 5 km-t. Végre megérkeztünk a szállásunkra, mely tényleg maga a paradicsom. Egy több hektáros telken, a sziget végében a szállodánk volt, ami 7 úszómedencével és saját partszakasszal a sziget legnagyobb szállás komplexuma volt. A szállodán belül is kisbusszal vittek minket.
Sajnos itt már Ádám 5 napja elhúzódú lázzal küzdött, így kénytelenek voltunk kipróbálni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat. Eléggé szkeptikusak voltunk ezzel kapcsolatban, a hely "elmaradottsága" ellenére mégis pozitívan csalódtunk.
Ádámtól vért vettek, mely után 20 perccel már tudtuk az eredményt, és megnyugodhattunk, hogy sem Dengue-láza, sem maláriája nincs. Utóbbit szeretném kihangsúlyozni, mivel én, mint szuper-hipochonder természetesen minden ellen be vagyok oltva, és idén is elmentem utazás előtt az oltóközpontba, ahol megnyugtattak, hogy ezen a "környéken" nincsen malária veszély, de ezt már tavaly is elmondták nekem, mielőtt Indonéziába mentünk volna... öhm, igen, Lombokon is van malária-veszély, és szeretném hangsúlyozni, hogy a Fülöp-szigeten Palawanon is van!
Ezt a helyi orvosi erőktől kellett megtudni, amikor kis naivan rájuk pislogtunk óriási szemekkel, hogy miért lennénk maláriások, ha nincs itt malária.
Ezt tudni kell, hogy a malária ellen védőoltás nem létezik, viszont gyógyszert a megelőzésre kapható. Bár ez tavaly kicsinálta a gyomrunkat, valószínűleg idén ezért nem erőltettük annyira.
A lényeg, hogy az idei nyaralást is megúsztuk többé-kevésbé egészségesen és természetesen rengeteget élménnyel gazdagodva.

A Fülöp-szigeteken nem tudod megkerülni, hogy ha nem csak egyetlen helyre szeretnél elutazni, ne teljenek el napok csak is utazással. És ha már ilyen messzire utazol, nem csak egy helyet szeretnél majd meglátogatni. A szigetek között viszonylag kicsi a távolság, de ott van közöttük az óceán, így marad a repülős vagy hajós megközelítés, ahová becsekkolni órákkal előtte már érdemes. Még a hajóállomásokon is van belső útlevél ellenőrzés.
Nem ezt szántam záró soroknak, de valahogy így alakult. Mivel rövid beszámolót igértem, így lassan be is fejezem, bár még ezer dolgot tudnék mesélni a Fülöp-szigetekről! :)

Comments